Βεβαίωση απόδειξης γνώσης χειρισμού Η/Υ

Γνωστοποιείται, κατόπιν ερωτήματος πολλών φοιτητών, ότι το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού (ΑΣΕΠ) καθιέρωσε την χρήση ενιαίου είδους βεβαίωσης από όλα τα ΑΕΙ τής χώρας (έγγραφο με Αρ.Πρωτ.35571/4 Σεπ 2006), που αφορά την παρακολούθηση τεσσάρων (4) σχετικών μαθημάτων Πληροφορικής. Η βεβαίωση αυτή είναι προϋπόθεση για την πρόσληψη στο δημόσιο με βάση το Προσοντολόγιο.

Ν.Ε.Μυρίδης

Επ. Καθηγητής

1.Απόσπασμα εγγράφου τού Προέδρου τού ΑΣΕΠ:

Όπως προβλέπεται στο Π.Δ.44/2005 για την απόδειξη γνώσης χειρισμού Η/Υ γίνονται αποδεκτά α) πιστοποιητικά που εκδίδονται από φορείς πιστοποιημένους από τον Οργανισμό Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΟΕΕΚ) με βάση τη διεθνή επί του θέματος πρακτική, β) τίτλοι σπουδών τριτοβάθμιας, μεταδευτεροβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικότητα πληροφορικής και γ) τίτλοι σπουδών, πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι έχουν παρακολουθήσει τέσσερα τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ.

Επειδή για την τελευταία περίπτωση (γ) θα υπάρχουν αμφιβολίες για το αν η ύλη των μαθημάτων πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ που περιλαμβάνονται στην αναλυτική βαθμολογία τίτλων σπουδών πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης, καλύπτουν με επάρκεια την απαιτούμενη γνώση (επεξεργασίας κειμένων, υπολογιστικών φύλλων και υπηρεσιών διαδικτύου), το ΑΕΠ θα ζητεί από του υποψήφιους να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση, όπως άλλωστε προβλέπεται και στην εγκύκλιο υπ΄ αριθμό ΔΟΑ/Φ.13/70/οικ.16570 του ΥΠΕΣΔΔΑ. Αρμόδιο όργανο για να δώσει την βεβαίωση αυτή είναι ο Πρόεδρος του Τμήματος του ΑΕΙ το οποίο χορήγησε τον σχετικό τίτλο, που προσκομίζει ο υποψήφιος, ως αποδεικτικό γνώσης Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ.

Προκειμένου να εξυπηρετηθούν καλύτερα τόσο οι υποψήφιοι σε διαγωνισμούς του Δημοσίου, απόφοιτοι του Ιδρύματός σας, πολλοί από τους οποίους έχουν παρακολουθήσει σχετικά μαθήματα, όσο και το ΑΣΕΠ, για την ταχύτερη διεκπεραίωση των διαδικασιών ελέγχων των πιστοποιητικών, θεωρούμε σκόπιμο να χρησιμοποιηθεί ένα απλό και ενιαίο είδος βεβαίωσης από όλα τα ΑΕΙ της χώρας, υπόδειγμα του οποίου σας επισυνάπτουμε.